Aktualizacja Prestashop

Jeśli Państwa sklep nie był aktualizowany od dłuższego czasu, to warto zastanowić się nad jego unowocześnieniem, tak by był bardziej popularny i spełniał aktualne standardy. Responsywna szata graficzna, zwiększone bezpieczeństwo czy nowe funkcjonalności to nie jedyne korzyści jakie czekają na Ciebie w nowszych wersjach. Możliwa jest aktualizacja Prestashop w wersjach: 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5, 1.6 i 1.7.

Aktualizacja sklepu Prestashop

Co warto wiedzieć przed aktualizacją sklepu Prestashop ?

Bezpieczeństwo danych

Aktualizacja sklepu Prestashop jest procesem złożonym i wymaga dużej ostrożności przy wykonywaniu prac. Zachowując odpowiednie bezpieczeństwo, mamy pewność, że żadne dane nie zostaną utracone. Biorąc pod uwagę indywidualność każdego ze sklepów, strukturę plików, czy bazy danych, należy taki proces przeprowadzić na wcześniej wykonanej kopii sklepu. Z oczywistych względów, uaktualnienia Prestashop nie powinno nigdy wykonywać się na funkcjonującym sklepie.

Kompatybilność modułów

Moduły Prestashop są sporym udogodnieniem, dla osób prowadzących sklep, jak i developerów rozwijających jego możliwości. W obu przypadkach korzyścią jest wygoda rozszerzania funkcjonalności sklepu, bez ingerencji w jego oprogramowanie. Podczas aktualizacji sklepów duża część niestandardowych modułów lub innych indywidualnych opcji, nie działa w sposób prawidłowy z najnowszą wersją oprogramowania. W przypadku rozwiązań, które nie są kompatybilne z nowym wydaniem, konieczne jest ich dostosowanie tak aby mogły w dalszym ciągu spełniać swoją dotychczasową funkcję.

Schemat aktualizacji, kompatybilność modułów.

Nowe funkcjonalności i usprawnienia

Przy każdym wydaniu nowszej wersji sklepu pojawia się szereg usprawnień kodu, jak i również opcji, które wspomagają sprzedaż. Nieodłącznym punktem listy unowocześnień jest poprawienie wygody zarządzania sklepem, czyli czynników wpływających na intuicyjność i szybkość zarządzania. Sklepy Prestashop uchodzą za bezpieczne oprogramowanie, mimo wszystko wraz z kolejnymi aktualizacjami, pojawiają się również ulepszenia dotyczące bezpieczeństwa. Warto wspomnieć, że wraz z rozwojem oprogramowania na rynku pojawiają się nowe rozwiązania i techniki projektowania stron, które spełniają dzisiejsze standardy wdrożeń witryn www. Jest to jedna z największych korzyści, która w znaczny sposób może zwiększyć widoczność ofert oraz poprawić statystyki sprzedaży.

Spójność danych

Aktualizacja nie powoduje utraty danych, które zostały zgromadzone podczas pracy sklepu. W nowszej wersji panelu administracyjnego ujrzymy te same informacje, co wprowadziliśmy wcześniej. Nie ma obawy, że produkty czy zamówienia wraz z innymi treściami znikną z naszego zaplecza.

Aktualizacja a szablon sklepu

Biorąc pod uwagę skalę zmian związanych z aktualizacjami i postęp w budowie witryn internetowych, większa część szablonów Prestashop wymaga odpowiedniego dostosowania bądź ponownej budowy od podstaw. Jeśli wygląd sklepu nie spełnia aktualnych trendów, jest to idealny moment by zastanowić się nad jego odświeżeniem.

Proces aktualizacji sklepu, krok po kroku

1

Wykonanie kopii sklepu

Pierwszym etapem prac jest zabezpieczenie danych sklepu, czyli wykonanie archiwizacji aktualnie funkcjonującego sklepu. Tworzona jest pełna kopia, w skład której wchodza wszystkie pliki oraz baza danych.

2

Przygotowanie do aktualizacji

W drugim kroku na odrębnym serwerze uruchamiamy kopię sklepu, która posłuży do przeprowadzenia procesu aktualizacji. Najczęściej tego typu prace odbywają się na serwerze lokalnym, w innym wypadku trzeba zadbać o to, by sklep nie był widoczny dla osób trzecich i wyszukiwarek.

3

Etap aktualizacji

Można przejść do działań docelowych, które wprowadzają fizyczne zmiany w plikach sklepu oraz w bazie danych. W tym korku nasza wersja sklepu ulega zmianie, jednak nie jest to koniec naszych prac.

4

Przystosowanie szaty graficznej

W większości przypadków szablon aktualizowanego sklepu nie jest kompatybilny z najnowszą wersją oprogramowania. Niektóre rozwiązania wymagają częściowego dostosowania bądź wdrożenia całego szablonu od podstaw. Przeprowadzane są prace zgodnie z potrzebami i wytycznymi Klienta.

5

Dostosowanie indywidualnych rozwiązań

Podobnie jak szablony Prestashop, indywidualne i niestandardowe rozwiązania funkcjonalne wymagają aktualizacji w celu poprawnego działania. Warto w pierwszej kolejności skontaktować się z autorem modułu, w celu sprawdzenia dostępności nowszych wersji.

6

Przeprowadzenie testów

Posiadamy już wstępną wersję sklepu, którą testujemy pod kątem wyglądu oraz funkcjonalności. Weryfikowane są również aspekty związane z prawidłową konfiguracją oraz poprawnością wykonywanych zadań przez sklep.

7

Prezentacja nowej wersji sklepu

Aby zademonstrować wdrożenie nowej wersji, należy udostępnić ją online w celu uwidocznienia sklepu, wyłącznie dla wybranych odbiorców. Jest to idealny moment na ewentualne modyfikacje, poprawki czy unowocześnienia.

8

Wprowadzenie końcowych zmian

Zaktualizowany sklep jest już prawie gotowy, jeszcze drobne modyfikacje i ewentualne propozycje zmiany wyglądu. Możliwe jest wprowadzanie ulepszeń mających poprawić sprzedaż i ogólny odbiór firmy. Zrealizowane punkty są konsultowane na bieżąco z Klientem.

9

Uzupełnienie bazy danych

Kopia pierwotnego sklepu, na której była przeprowadzana aktualizacja, została wykonana już jakiś czas temu. Podczas przeprowadzania szeregu czynności związanych z unowocześnieniem wersji, sklep ciągle funkcjonował i zbierał informacje. W tym kroku musimy uzupełnić bazę produktów i zamówień, tak aby była zgodna ze stanem faktycznym, na moment zamiany sklepów.

10

Przeniesienie sklepu na serwer Klienta

Finalną częścią modernizacji sklepu jest udostępnienie go Klientom, czyli wyświetlenie oferty już pod docelową domeną marki. W zależności od potrzeb oraz dostępnej przestrzeni roboczej serwera, pliki starego sklepu pozostają zarchiwizowane na hostingu sprzedawcy.

Prestashop - projektowanie sklepów, wdrożenia Wordpress © copyright 2018 by www.selljus.pl Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zabronione.
Do góry