Wielu właścicieli sklepów internetowych zastanawia się nad rozwojem swojego biznesu, który ma być przyjazny dla odwiedzających i generować większe dochody. Czy aby na pewno responsywność strony ma jakiekolwiek znaczenie ?

Czym jest Responsywność ?

Wyświetlanie obrazu na smartfonach i tabletach

Responsywność (RWD – Responsive Web Design) jest techniką projektowania i wdrażania stron internetowych, wzbogaconą o obsługę wyświetlania informacji dla urządzeń posiadających niestandardowe rozmiary ekranów. Główną cechą, którą można przypisać tej technice jest “uniwersalność”, dzięki której wyświetlany obraz dostosowuje się do tabletów i smartfonów. Błędem byłoby ingorowanie tak dużej liczby odbiorców, biorąc pod uwagę postęp techniczny urządzeń przenośnych oraz ich popularność wykorzystywania.

Pozycjonowanie a RWD

Komfort przeglądania materiałów, czy produktów w sklepie internetowym powinien być priorytetem każdego właściciela sklepu, również stacjonarnego. Jeśli ofertę przeglądają odwiedzający, którzy zainteresowani są zakupem, nie powinniśmy doprowadzać do sytuacji, w której dana osoba opuszcza nasz sklep z powodu irytującego sposobu prezentacji produktów czy realizacji zamówienia. Powinniśmy zwracać uwagę na tego typu aspekty, które bezpośrednio przekładają się na zwiększenie sprzedaży.

Na pierwszy rzut oka, powiązanie RWD z wynikami szukania, czy popularnością danej witryny nie jest zauważalne. Jednak gdy przyjrzymy się temu bliżej, pojawiają się uzasadnione powody, czynniki, które wpływają na pozycje Twojej strony w wyszukiwarkach internetowych. Najbardziej popularna wyszukiwarka Google musi dbać o to aby swoim użytkownikom wyświetlać strony w jak najwyższej jakości przeglądania oraz o dużych wartościach merytorycznych, które dotyczą zapytania. Jeśli powyższe wytyczne zostaną zlekceważone to wyniki szukania nie będą zadowalać odbiorców, co spowoduje spadek popularności wyszukiwarki. Firma Google oficjalnie poinformowała, że strony które nie są dostosowane do tego aby wyświetlać je na urządzeniach przenośnych będą miały słabsze pozycje podczas wyszukiwań właśnie z tych urządzeń.
Pozycjonowanie a RWD